Tim i Morten z zespołu Epinova w Norwegii.

Poznaj dwóch senior programistów backendowych z Epinova w Norwegii, Tima i Mortena

Tim i Morten wykorzystali swoją wiedzę techniczną do ukształtowania kilku dużych projektów e-commerce. Ostatnio brali udział w projektach dla znanych klientów, takich jak Optimera i Montér.

Morten Sandberg od siedmiu lat pracuje jako programista w firmie Epinova i był kierownikiem technicznym kilku największych rozwiązań e-commerce. W ostatnich latach pracował nad rozwojem rozwiązań dla klientów takich jak Optimera i Montér utrzymując z nimi ścisłą współpracę. 

Wraz z zainteresowaniem grami video, składaniem komputerów PC oraz organizowaniem imprez LAN, rosło jego zainteresowanie technologią i programowaniem. Kiedy przyszedł czas na wybór kierunku studiów, naturalnym krokiem był więc dla niego wybór Technologii Informatycznych.

Tim Røgler również jest starszym programistą backendowym i od 2018 roku jest częścią zespołu Epinova. W ciągu ostatnich kilku lat pracował głównie nad rozwojem rozwiązań e-commerce, a także zarządzał i utrzymywał rozwiązania innych klientów. Dokonał tego wykorzystując swoją specjalizację w .NET i Optimizely. Podobnie jak Morten, Tim również od najmłodszych lat interesował się technologią, a swój pierwszy komputer PC dostał w połowie lat 90-tych. 

- Mój ojciec był bardzo zainteresowany technologią i mnie również to zainteresowało. Myślę, że miałem około 10 lat, kiedy stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową, a później chciałem dowiedzieć się więcej o programowaniu w HTML, JavaScript, CSS, MySQL i PHP” – mówi Tim. Mówi, że chciał stworzyć coś, co mogłoby być przydatne dla innych i wcześnie odkrył, że lubi pokonywanie wyzwań w programowaniu.

 

Tim i Morten to dwaj nasi senior programiści specjalizujący się w Optimizely i .NET.

 

Doświadczeni programiści i konsultanci doradczy 

- Jako programista musisz się wiele nauczyć w życiu zawodowym. Istnieją różne sposoby podejścia do problemów i ich rozwiązywania, nie zawsze można być upartym i zdeterminowanym. Często wiele zyskujesz będąc otwartym na inne rozwiązania – mówi Morten. - Ogromnie korzyści przynosiło mi to, że robiłem krok do tyłu żeby przyjrzeć się problemowi i podyskutować na jego temat z kolegami, aby wspólnie znaleźć lepsze rozwiązania. 

Jako świeżo upieczony programista Tim doświadczył, że często napotykał wyzwania związane z realizacją projektów w krótkim czasie. – Krótkie terminy mogą obniżać jakość i bezpieczeństwo rozwiązań, ponieważ to, co jest produkowane, nie jest odpowiednio testowane i weryfikowane – mówi. – Jako niedawny absolwent kiwasz głową i dajesz z siebie wszystko, co potrafisz, a to może przysporzyć wielu problemów i bałaganów do posprzątania, których z łatwością można było uniknąć – dodaje. Przez wiele lat pracy Tim nabrał większej pewności co do własnej intuicji i lepiej radzi sobie z wczesnym sygnalizowaniem obaw, aby unikać takich sytuacji. 

W Epinova stale koncentrujemy się na tym, aby nasi pracownicy byli silnymi zawodowo programistami, a jednocześnie byli konsultantami doradczymi dla naszych klientów. Muszą mieć odwagę stawiać czoła wyzwaniom w projektach, a jednocześnie muszą być pewni swojej roli. 

– Dla mnie ważne jest, aby nie tylko biernie rozwiązywać zadania, ale także mieć odwagę zadawać pytania i proponować inne podejścia do rozwiązań – mówi Morten. Epinova to środowisko eksperckie, a Tim i Morten to dwaj nasi pracownicy specjalizujący się w Optimizely i .NET. Wyjątkowa różnorodność projektów w połączeniu z wieloma możliwymi certyfikatami sprawia, że Epinova wyróżnia się na tle innych środowisk programistycznych. 

 

Dzisiejsza technologia jest jeszcze daleka od pełnego rozwinięcia, jednak ostatnio obserwujemy wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją oraz jej ogromnym potencjałem wpływu na różnorodne obszary. Tim i Morten zgadzają się, że byłoby interesująco zgłębić temat implementacji sztucznej inteligencji w różnych aspektach rozwiązań oraz zrozumieć, w jaki sposób może ona usprawnić procesy. ChatGPT zdobył światową popularność i prawdopodobnie będzie coraz częściej wykorzystywany w nadchodzących latach. Zgłebienie wiedzy na ten temat może być ekscytujące, dodaje Tim.

 

- Wyjątkowa różnorodność projektów w połączeniu z wieloma możliwościami uzyskania certyfikatów sprawia, że Epinova wyróżnia się na tle innych środowisk programistycznych, mówi Morten Sandberg.

Ambitni klienci i ciekawe projekty 

Tim i Morten przeszli drogę od bycia wyłącznie programistami do pełnienia w projektach o wiele bardziej odpowiedzialnych ról. Osiągnęli to poprzez rozwijanie swojej wiedzy specjalistycznej poprzez doświadczenie, a dziś zajmują się zadaniami w ramach architektury technicznej i frameworków, kierując innymi programistami i upewniając się, że rozwiązania działają zgodnie z założeniami i spełniają potrzeby klienta. 

Od 2019 roku Tim i Morten pracują nad projektem dla Optimery. Jako największy norweski gracz w sprzedaży i dystrybucji materiałów budowlanych, drewna i wnętrz, Optimera oferuje kilka rozwiązań e-commerce w branży budowlanej. - Pierwszą realizacją projektu była migracja i odnowienie architektury stron internetowych Montér i Optimera wraz z powiązanymi usługami w architekturze systemu opartej na chmurze. Po przeniesieniu do chmury, zadaniami był dalszy rozwój tych stron, gdzie pracowaliśmy nad klasycznymi zadaniami związanymi z zakupami online. Wprowadziliśmy również nowy system PIM z firmą Bluestone, gdzie została stworzona logika Dystrybutora i Service Busa pomiędzy dostawcami PIM oraz stronami, aby przejąć kontrolę nad przepływem informacji o produktach. Dużo pracowaliśmy także nad wyszukiwarką produktów i silnikiem rekomendacji. Od tego czasu zrealizowaliśmy kilka dostaw projektów i projektów pobocznych, mówią Tim i Morten, którzy razem dzielili odpowiedzialności tech leada i architekta dla tych rozwiązań. 

 

Kilku naszych klientów to znane firmy, które często wymagają dużych i skomplikowanych rozwiązań i tutaj Optimera nie jest wyjątkiem. - To było bardzo ekscytujące, a współpraca z klientem układała się świetnie. - Miło jest pracować z klientami, którzy mają wielkie ambicje i ambitne cele, a bycie częścią dużych zespołów, w których pracujemy w różnych dyscyplinach, jest inspirujące. Kilka z nowszych rozwiązań, które dostarczyliśmy, składa się z wielu integracji i podsystemów. Mówią, że był to wymagający projekt, ale cały klient przyczynił się do tego, że praca nad nim była pouczającym doświadczeniem. 

 

Rola mentora: wygrana - wygrana zarówno dla seniora, jak i juniora. 

W projekcie Optimera Tim pełnił rolę mentora dla kilku programistów w zespole i wiele się dzięki temu nauczył. W Epinova przy projektach współpracują zarówno starsi, jak i młodsi programiści. Tim i Morten uważają, że satysfakcjonujące jest obserwowanie rozwoju i wzrostu innych. Jak wspomniano, pełnią role mentorów dla innych członków zespołu i śledzą ich rozwój w projektach, a ponadto mogą się dzielić swoją wiedzą i odpowiadać na pytania 

- Lubię widzieć rozwój zawodowy u współpracowników. To ekscytujące móc przyczynić się do zapewnienia innym pozytywnego doświadczenia edukacyjnego. Nauczanie jest pouczające i stanowi wyzwanie, a ja sam mam tylko pozytywne doświadczenia z czasów, gdy sam byłem absolwentem i miałem mentora, mówi Tim. 

Podczas swojej pracy w Epinova Tim współpracował z wieloma klientami i branżami. Były to takie branże jak turystyka, zdrowie, budownictwo, handel, finanse i różne przedsiębiorstwa publiczne. Dało mu to szeroką wiedzę z różnych dziedzin o wielu różnych wymaganiach i oczekiwaniach. 

Obaj znaleźli motywację w ambitnych zadaniach, szczególnie tych wymagających znajomości nowych technologii, integracji czy koncepcji. Morten zawsze lubił rozwijać logikę integracji, zwłaszcza po pożegnaniu się z Web service'ami opartymi o XML i WCF.. Lubi także pracować z wyszukiwaniem, danymi produktów i logiką cen. Tim preferuje zadania, w których ma możliwość ścisłej współpracy zarówno z zespołem technicznym, jak i nietechnicznym oraz gdzie istnieje możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy specjalistycznej. Jego pasją jest praca oparta na projektach, podczas której współpracują przedstawiciele różnych dziedzin, aby wspólnie znajdywać najlepsze rozwiązania. 

Jako mentor masz obowiązek kierować zespołem i prowadzić projekty, a także dzielić się wiedzą oraz odpowiadać na pytania. „Lubię patrzeć na rozwój zawodowy moich kolegów i ekscytuje mnie możliwość przyczyniania się do zapewniania innym pozytywnych doświadczeń edukacyjnych”, mówi Tim.

 

Aktualnie poszukujemy do naszego polskiego zespołu doświadczonych Senior .Net Developerów ze znajomością Optimizely. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami pod podanym linkiem i do aplikowania! Opis stanowiska: https://novaconsultinggrouppolska.recruitee.com/o/senior-net-developer-3